Temat 12. edycji  Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab to SPACE/S, czyli przestrzeń oraz jej różne odmiany. 

Przestrzeń to jedna z podstawowych kategorii filozoficznych, która odnosi się do wszystkich relacji, które zachodzą pomiędzy obiektami, wydarzeniami oraz nami — ludźmi.  To jeden z dwóch, obok czasu, wektorów naszego życia, na który możemy mieć wpływ, tworząc przestrzeń społeczną, kulturową i artystyczną.

W ciągu czterech dni festiwalu będziemy się poruszali w szerokim kontekście tego pojęcia i wpływu technologii na tworzenie przestrzeni twórczej, duchowej oraz przestrzeni wspólnej, w której porusza się każdy z nas: tej, w której żyjemy jako zbiorowość w relacji ze sobą i środowiskiem. Przestrzeni w znaczeniu wolności i nieskrępowanego bytu, przestrzeni do działania, tworzenia, obszaru nieograniczonej, wciąż rozwijającej się ekspresji artystycznej VR/AR/XR i w multiversie. Sięgniemy też do gwiazd — do przestrzeni uniwersum, które jest polem nieograniczonych eksploracji i inspiracji do wyobrażania niewyobrażalnego. 

Na wystawie SPACE/S w kreatywnej dzielnicy Wesoła zobaczymy m.in. pracę badającą dźwięki kosmosu Spheres VR, wyprodukowaną przez Darrena Aronofsky’ego, inspirowaną słynnym filmem Stanleya Kubricka Odyssey 1.4.9 Françoisa Vautiera czy To The Moon, wirtualną opowieść przedstawicielki nowojorskiej awangardy Laurie Anderson i tajwańskiego twórcy interaktywnych narracji Hsin-Chien Huang. Ayahuasca. Kosmik Journey Jana Kounena pozwoli na immersyjne doświadczenie odwołujące się do medytacyjnego i transformującego rytuału spożywania psychodelicznej rośliny w tradycji Shipibo w Peru.

W projekcie #ALPHALOOP w duchowe przestrzenie zabierze nas Adelin Schweitzer, który wyreżyserował wyimaginowaną praktykę cyberszamanizmu w połączeniu z poszerzoną rzeczywistością (XR). W tym bezprecedensowym doświadczeniu uczestnicy są prowadzeni przez przewodnika-technomancera w podróż zmieniającą percepcję relacji między naturą a technologią.

Jeden z najbardziej niezwykłych interaktywnych spektakli tanecznych sztuki nowych mediów ostatnich lat mediolańskiego studia Fuse zobaczymy w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Widowiskowy spektakl Dökk łączy taniec i akrobację z przestrzenną projekcją 3D, tworząc innowacyjną opowieść o człowieku we wszechświecie.

Performansy audiowizualne artystów z Francji, Belgii i Austrii zanurzające w przestrzennych kosmicznych światach kreowanych na żywo zobaczymy podczas AVnocy w Hevre+1, a w Cricotece podczas wieczoru zatytułowanego Space Flares odbędą się dwa eksperymentalne projekty: oparty na danych z rozbłysków Słońca Solar Flares Florent Di Bartolo oraz przestrzenny performance na dźwięk, wideo i laser hex/A\ Alexa Augiera.

W Pałacu Potockich spotkamy się z twórcami i ekspertami wirtualnych rzeczywistości m.in. z Laboratorium vnLab działającego przy Szkole Filmowej w Łodzi, aby  spojrzeć krytycznie na procesy związane z przestrzeniami immersyjnych narracji. Zaproszeni goście zaprezentują rezultaty badań percepcji odbiorców interaktywnych narracji oraz prognozy i kierunki rozwoju nowych doświadczeń cyfrowych. 

Festiwal zwieńczy wyjątkowy koncert audiowizualny w kopule Planetarium Śląskiego w Chorzowie, gdzie brytyjska artystka Emika, znana m.in. ze współpracy z Massive Attack czy z legendarną wytwórnią Ninja Tune, zanurzy nas w symfonii mrocznego i hipnotycznego wszechświata w formacie 360°.

 

Do zobaczenia na Festiwalu Patchlab,
Elwira Wojtunik – Láng, Dyrektorka artystyczna