Identyfikację wizualną i zwiastun 13. edycji festiwalu Patchlab zaprojektował Jakub Wróblewski – artysta interdyscyplinarny z Warszawy, założyciel i twórca kolektywu XR Inexsistens, autor key visual dla Patchlab w 2022 roku oraz gość festiwalowych wydarzeń zeszłorocznej edycji. W tym roku Jakub powraca w roli twórcy. Oto jego interpretacja tematu przewodniego edycji ERROЯ?
“Key visual ERROЯ? dotyka tematu błędu, pomyłki, nieścisłości i zawirowań, szczególnie istotnych w obecnych aspektach kultury wizualnej. Budzące się młode algorytmy, modele uczenia maszynowego oraz bazy danych nieśmiało stawiają pierwsze kroki w promptowanych, nieograniczonych estetykach i stylach. Budzące się, (nie)ograniczone możliwości są często nieudolne, niedoskonałe, stając się wersjami powielanych prototypów. Nawiązanie do organicznych lub syntetycznych 3D druków, morphingu, maszynowego przetwarzania obrazów oraz onieśmielającego i eleganckiego high-tech’u, były głównymi założeniami koncepcji graficznej, którą stworzyłem dla festiwalu Patchlab w tym roku.”
Jakub Wróblewski – interdyscyplinarny artysta, twórca i badacz, reżyser i producent interaktywnych doświadczeń VR. Zajmuje się narracją audiowizualną, działaniami immersyjnymi, projektami artystycznymi i naukowymi, wideo, filmem interaktywnym, narracją audiowizualną, projektowaniem graficznym i strukturami narracji wizualnej. Aktualnie obszarem jego zainteresowań jest rzeczywistość mieszana, silniki gier, działania z technologią 3D i VR oraz zagadnienie ucieleśnienia. Zakres jego badań jest szeroki, a strategia artystyczna Jakuba opiera się na eksploracji i poszerzaniu granic medium, z którym obecnie pracuje. Członek-założyciel kolektywu kreatywnego Inexsistens, założyciel Narration Systems Open Lab, wykładowca gościnny w Speakers Avenue Training Institute, współzałożyciel portalu Horyzonty Zdarzeń Wirtualnych. Prowadzi autorską Pracownię 3D i Zdarzeń Wirtualnych II na Wydziale Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. /jakubwroblewski.com/