Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab odbywa się w Krakowie od 2012 roku, poprzez sztukę prezentuje stale zmieniający się wpływ technologii na społeczeństwo i środowisko. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Photon, której założyciele – Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng – są również inicjatorami festiwalu.
Program festiwalu Patchlab koncentruje się co roku na potencjale twórczym ukrytym w maszynach, algorytmach, programowaniu i bazach danych, eksplorując kluczowe aktualnie zjawiska we współczesnej kulturze i sztuce cyfrowej, w tym VR (wirtualną rzeczywistość) / AR (rozszerzoną rzeczywistość) / XR (mieszana rzeczywistość), sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, hacking i cyfrową tożsamość.
Publiczność Patchlab może znaleźć w kalendarium festiwalu zarówno wystawy, interdyscyplinarne spektakle czy immersyjne koncerty audiowizualne, jak i projekcje wideo, warsztaty, prezentacje efektów rezydencji artystycznych oraz wykłady i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów.
Festiwal Patchlab otrzymał oznaczenie EFFE Label, czyli znak jakości European Festivals Association (EFA) dla wybitnych festiwali artystycznych, przyznawany za wyjątkowe i innowacyjne podejście, za wkład w dziedzinie sztuki, zaangażowanie społeczne i międzynarodową otwartość. Dodatkowo, w 2021 został wyróżniony etykietą Badge of Invention za wyjątkowe działania podczas pandemii COVID-19. Patchlab Festival należy również do międzynarodowej platformy AVnode zrzeszającej artystów i wydarzenia prezentujące współczesną sztukę audiowizualną wspieraną przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa.
Festiwal Patchlab jest dofinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Prezentowany w 2024 program Chromosphere realizowany jest dzięki dofinansowaniu unijnego programu Kreatywna Europa.
Partnerami 13. edycji festiwalu Patchlab są: Instytut Francuski w Warszawie, Włoski Instytut Kultury w Krakowie, Instytut Cervantesa w Krakowie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Cricoteka, Apteka Designu, Pałac Potockich, Hevre, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Ars Electronica i Société des arts technologiques [SAT].
Poprzednie edycje festiwalu w latach 2012-2023