AI ERROЯ?

20.10 | 19:00-21:00 Bilety | Going. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

Dwa eksperymentalne performensy audiowizualne włoskich artystów, które powstały z użyciem sztucznej inteligencji. Riccardo Giovinetto łącząc analityczny i twórczy potencjał technologii cyfrowej, splata  przeszłość z teraźniejszością i pokazuje, jak przy wsparciu AI klasyczna starożytność może być na nowo odczytywana w kontekście współczesnej kultury i technologii.

Touchy Toy Collective zwracają uwagę na rosnącą i niekontrolowaną dominację sztucznej inteligencji w życiu i sztuce, eksplorując zatarte granice między dziełami stworzonymi przez AI a ich twórcami oraz równowagę między algorytmiczną niezależnością a ludzką interwencją.

 

107KB

35KB

F E M I N A to audiowizualny spektakl na dwa ekrany, w którym polifoniczne chóry łączą się z autorskimi kompozycjami elektronicznymi, a renesansowe obrazy przekształcają się w dynamiczny strumień wizualny reagujący na dźwięk. Projekt autorstwa włoskiego artysty Riccardo Giovinetto, multimedialnego twórcy, fizyka i akademika, łączy analityczny i twórczy potencjał technologii cyfrowej, splatając przeszłość z teraźniejszością. Złoty podział, ceniony przez mistrzów renesansu, zostaje zestawiony z alternatywnymi proporcjami matematycznymi dzięki algorytmom obliczeniowym. Wysokiej rozdzielczości portrety kobiet, arcydzieła takich mistrzów jak Piero della Francesca, Botticelli czy Leonardo da Vinci, stanowią bazę do cyfrowej reinterpretacji. Użycie tych archetypicznych figur podkreśla, że przy wsparciu sztucznej inteligencji klasyczna starożytność może być na nowo odczytywana w kontekście współczesnej kultury i technologii.

Współorganizatorem pokazu tego performensu jest Włoski Instytut Kultury w Krakowie.


33KB

Performance rzymskiej grupy artystycznej dotyka tematu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji w życiu i sztuce, zadając pytania o autonomię przyznaną podmiotom AI. Quis custodiet ipsos custodes? – Kto będzie strzegł samych strażników? To ponadczasowe pytanie inspiruje refleksję nad kontrolą i odpowiedzialnością w erze AI. Performance bada zatarte granice między dziełami tworzonymi przez AI a ich twórcami, eksplorując równowagę między algorytmiczną niezależnością a ludzką interwencją. Artyści kreują cybernetyczne i humanoidalne twarze w eterycznym, mglistym środowisku, wykorzystując zaawansowane techniki wizualne, jak sortowanie i przekształcanie pikseli. W połączeniu z sugestywną ścieżką dźwiękową, widzowie przenoszeni są w dystopijny świat poza czasem i przestrzenią, gdzie cyfrowy narrator, sztuczny Wergiliusz, stawia pytania o rolę człowieka w technologicznym wszechświecie, który sami tworzymy.