20.10 | 12:00 – 13:30
ZAREZERWUJ MIEJSCE
Warsztaty Fulldome, czyli o tworzeniu filmów na ekrany sferyczne będą formą fascynującej podróży w świat fulldome – technologii umożliwiającej projekcję cyfrową na ekranie sferycznym, otaczającym widza ze wszystkich stron. Głównym obszarem zastosowań tej technologii są cyfrowe planetaria, których ekrany mają kształt kopuły 360°, zapewniając widzowi immersyjne wrażenia – zanurzenia w obrazie i dźwięku.
W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się więcej o historii planetariów i technologii projekcji, o najnowocześniejszych kopułach sferycznych, odkryją tajniki procesu tworzenia artystycznych filmów fulldome oraz poznają wyzwania jakie stawia produkcja tego rodzaju dzieł.
Podczas warsztatów zaprezentowane będą fragmenty filmów i animacji fulldome Natalii Oliwiak – jednej z pierwszych autorek filmów w formacie fulldome w Polsce, której prace prezentowane były na prestiżowych wydarzeniach fulldome, takich jak m.in. SATfest w Montrealu, czy Dome WestFest w Los Angeles.
Na warsztaty zapraszamy osoby twórcze i zainteresowane sztuką immersyjną oraz sferycznymi filmami fulldome w kopułach 360°.
Limit miejsc: 20
Wstęp wolny, ale obowiązuje zadeklarowana rezerwacja miejsca.
Natalia Oliwiak – artystka wizualna, specjalizująca się w tworzeniu filmów fulldome. W 2018 r uzyskała tytuł doktora z zakresu sztuk pięknych ze specjalnością fulldome na UMK w Toruniu. W 2022 brała udział w rezydencji artystycznej w Norrköping we współpracy z LiU i Visual Center C, podczas której zrealizowała sferyczny performance z muzyką na żywo – pod tytułem Omnejd. Brała też udział w eksperymentalnym międzynarodowym projekcie Future Rurh, który zdobył 2 statuetki Janusa na Festiwalu Fulldome w Jenie w 2022 roku. Jej prace fulldome były pokazywane i nagradzane na wielu prestiżowych festiwalach m.in. Fulldome Best Immersive Experience na Macon Film Festival 2021, USA czy SATfest w Montrealu w Kanadzie. Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród, m.in. Special mention na Dome Under Festival 2021, Melbourne, Australia, Best fulldome art cinematography podczas 5th Reflections of the Universe Yaroslavl, Best Short Fulldome podczas III Minsk International Fulldome Festival, Best immersive work selection, FDUK, Leicester, UK, IFF, Espinho, Portugalia; IFSV Dome Fest, Tokyo, Japonia; Film Festival, Cottbus, Niemcy, Astra Film Festival, Sibiu, Rumunia, FAB- Festival of Animation, Berlin, Niemcy; IMERSA Summit, Montréal, Canada, Fulldome Festival Brno, Czechy, Immersphere fulldome festival, Brazylia.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Chromospfere Fulldome, wspieranego przez Unię Europejską.