Webinar: Czy to cyfrowe może być zero waste?
Ekologiczne i etyczne narzędzia w sieci i cyfrowy dobrostan

 

Jak „śmiecimy” korzystając z komputerów i telefonów? Czy Twój telefon jest eko? Czy to co cyfrowe może być zero waste? Jaki wpływ na środowisko mają cyfrowe technologie? Podczas 1,5 godzinnego webinaru uczestnicy dowiedzą się, jak mogą ograniczyć swój ślad węglowy, zmieniając ustawienia w telefonie, jak dobierać ekologiczne i etyczne narzędzia w pracy w sieci – alternatywne wobec technologii głównego nurtu.

Słuchacze przekonają się, co mogą zrobić, by ich komputer był bardziej przyjazny planecie, jak można zmienić swoje cyfrowe nawyki, instynktowne i czasem nadmiarowe zachowania związane z korzystaniem ze smartfonów, aplikacji mobilnych czy serwisów społecznościowych i zadbać o swój cyfrowy dobrostan. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zadawać pytania, ale też wykonać ćwiczenia diagnozujące własne nawyki związane z użytkowaniem narzędzi cyfrowych. Będzie także okazja do zmiany konkretnych ustawień w telefonie, komputerze czy instalacji „pożytecznych” aplikacji, które mogą pomóc być bardziej zero waste. 

Wstęp wolny.
Obowiązuje rejestracja przez formularz – dostępny od 6 października.
Limit: 16 miejsc.

 

Prowadzący: 

Joanna Murzyn – projektantka rozwiązań holistycznych, opartych na założeniach zrównoważonego rozwoju, aktywistka, inicjatorka sieci Radicalzz i Instytutu Ekologii Cyfrowej, które badają wpływ technologii informacyjno-komunikacyjnych na człowieka oraz środowisko. W ramach swojej działalności zrzesza i współpracuje ze społecznością radykalnych marzycieli – polofuturystów, którzy wspólnie przeprowadzają akcje społeczne oraz projektują i wdrażają narzędzia umożliwiające bardziej świadome poruszanie się po sieci. 

Kamil Śliwowski – trener i animator edukacji medialnej i cyfrowej, w szczególności dot. prawa autorskiego, otwartych zasobów i bezpieczeństwa w sieci. Ponad dekadę działał w ruchu na rzecz otwartych zasobów wiedzy i kultury Creative Commons. Prowadził działania edukacyjne zarówno w Polsce jak i za granicą. Od kilkunastu lat związany z trzecim sektorem, współpracuje z fundacjami Panoptykon, Szkoła z Klasą i blogiem Sektor 3.0.  Tworzy newsletter poświęcony nowoczesnej edukacji na otwartezasoby.pl. Najbardziej lubi uczyć się poprzez uczenie innych.

 

Webinar odbędzie się w ramach wydarzenia Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie.