Błąd, pomyłka czy odchylenie od planu – na pozór negatywne, w rzeczywistości otwierają przestrzeń do refleksji nad nieprzewidywalnymi skutkami i kierunkami gwałtownych zmian. W dobie niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji, narastającego kryzysu klimatycznego i polaryzacji społecznych oraz wszechobecnych narzędzi manipulacji rzeczywistością, jak fake newsy czy deepfake, warto zadać pytanie: czy coś poszło nie tak? A może te zakłócenia powinny skłonić nas do odkrywania nowych sposobów myślenia i percepcji?
W sztuce błąd często prowadzi do nieoczekiwanych odkryć, nowatorskich interpretacji i innowacyjnych pomysłów. Poprzez otwartość na eksperyment i przyzwolenie na pomyłki odkrywane są zaskakujące zjawiska, a rezultaty wykraczające poza pierwotne ramy ujawniają ukryte pragnienia i nowe potencjały. To, co było wczoraj osobliwością, dziś staje się oswojone.
Sztuka cyfrowa jest przestrzenią eksploracji nieznanego, często celebrując błąd jako integralną część procesu twórczego. To obszar, gdzie dyskurs analizuje i urealnia współczesne zmiany, przekładając je na formy dostępne dla szerokiej publiczności. W tej perspektywie błąd staje się nie tylko odchyleniem, lecz katalizatorem nowej, poszerzonej rzeczywistości przekształcając nasze rozumienie technologii i jej wpływu na naszą rzeczywistość, w której sztuka i technologia współistnieją ujawniając nieskończone możliwości dla przyszłości.
Wystawa ERROЯ? w podziemiu Pałacu Potockich prezentuje dziewięć prac i interaktywnych instalacji osób artystycznych z Polski i zagranicy, które zainspirowane aberracjami współczesności – od fake newsów, deep fake’ów i kryzysu klimatycznego, po postapokaliptyczne wizje przyszłości – skłaniają do refleksji i zachęcają do przyjrzenia się naszemu, nie tylko cyfrowemu życiu.
_______________________________
Kuratorka wystawy: Elwira Wojtunik-Láng